יום רביעי, 16 במאי 2012

3 שיטות: איך להוריד לחץ דם גבוה?


רופאים אוהבים לכנות אותו "האויב השקט", פסיכולוגים מצביעים עליו כסימפטום שכיח לכל כאב נפשי, וכולנו מכירים אותו היטב בשמו המאיים – לחץ דם. לחץ דם גבוה הוא סכנה אמיתית לבריאות. בין אם מדובר בבעיה עצמה ובין אם בסימפטום של מחלה – יש דרכים טבעיות להורדת לחץ הדם. הנה ההמלצות של שלושה מומחים.

שלא יעלה לך הלחץ דם

לחץ דם גבוה הוא סכנה אמיתית לבריאות. אז איך מורידים אותו? בעזרת שמנים אתריים, דיאטה והימנעות ממלח; הנה שלוש שיטות פשוטות ולגמרי טבעיות

mako | פורסם 28/01/10 10:30
בתרון לבעיות קצב לב? (צילום: AP)
כשהדם לוחץ, הלב נהיה פגיע
צילום׃  AP
רופאים אוהבים לכנות אותו "האויב השקט", פסיכולוגים מצביעים עליו כסימפטום שכיח לכל כאב נפשי, וכולנו מכירים אותו היטב בשמו המאיים – לחץ דם.
המונח מתייחס ללחץ שמפעיל הדם על דפנות כלי הדם. לחץ דם אינו מדד קבוע – הוא שונה מאדם לאדם, וכן משתנה במשך היום כתוצאה משינויים בפעילות הגופנית, במתח הנפשי, בשינה ואפילו בהרגלי העישון. לחץ דם גבוה יכול לנבוע משתי סיבות עיקריות: מחלה - כמו טרשת העורקים, מחלות לב וכליות ובעיות במערכת ההורמונלית; וגורמים משתנים - דוגמת מצב לחץ ממושך, מחסור בשעות שינה, התרגשות, נטילת גלולות נגד הריון ופחד.
בין אם מדובר בבעיה עצמה ובין אם בסימפטום של מחלה – יש דרכים טבעיות להורדת לחץ הדם. הנה ההמלצות של שלושה מומחים.

פירות הדר נגד לחץ דם

בלה איגלה, מטפלת מוסמכת בארומתרפיה ועיסוי ארומתרפי ממליצה:
- פרסומת -
"הטיפול בלחץ דם הוא אמנם נקודתי, אבל יש כמה כללים שהקפדה עליהם מאפשרת לפתח אורח חיים נכון שבו ניתן לשמור על לחץ דם תקין", אומרת איגלה. "נסו להפחית את מספר הסיגריות שאתם מעשנים ביום עד להפסקה מוחלטת, עסקו בפעילות גופנית מתונה, הקפידו על רמת כולסטרול תקינה, הימנעו מאכילה מרובה של מלח ושתו יותר מליטר וחצי מים ביום".
כמו כן, ממליצה איגלה על שימושבשמנים אתריים להשלמת הטיפול:
1. שמנים אתריים האסורים לשימוש ביתר לחץ דם: רוזמרין, קינמון, ג'ינג'ר, ערער, ציפורן, קמפור.
2. שמנים שמורידים לחץ דם: אשכולית, תפוז, מנדרינה, קמומיל, מליסה, ילנג ילנג, ברגמוט, נרולי, יסמין, רוז, לבנדר.
3. שמנים צמחיים שמורידים כולסטרול בדם (בלקיחה פנימית): שמן נר הלילה, שמן דלעת, שמן אגוז המלך, שמן זית, שמן זרעי ענבים, שמן פיסטוק, שמן גדילן, שמן פשתן.
4. שמנים צמחיים שמורידים לחץ דם (בלקיחה פנימית): שמן אגוז לוז, שמן בורז', שמן פשתן, שמן נר הלילה.

הרפואה הסינית: לא לחריפות

דינה לקס, פיזיותרפיסטית מוסמכת הוליסטית, רפלקסולוגית ומדריכה בשיטת גרינברג, ממליצה: 
פלפל חריף אש (צילום: istockphoto ,istockphoto)
זה לא טוב לך
צילום׃  istockphoto
"לפי התורה הסינית, לחץ דם גבוה הוא מצב של עודף בגוף (yang), שמביא לעודף אנרגיה ולעודף חום, המתבטאים בהיפראקטיביות, ברצון לפעול כל הזמן ובקושי לנוח ולהירגע אפילו אחרי מאמץ ניכר", מסבירה לקס. "במצבים כאלו ישנה גם נטייה לשחרר כעס שנצבר, שעלול להתבטא באגרסיביות עד להתפרצות של ממש. לכן הפתרון האלטרנטיבי הוא לעשות פעולות הפוכות למצב שיסייעו בקירור הגוף, באיזון המערכת ובהוצאתה מהמצב הקיצוני".
לקס ממליצה על מספר דרכים להשבת האיזון ללחץ הדם:
1.הימנעו מאכילת תבלינים חריפים כמו ג'ינג'ר וקארי, וכן מאכילת מאכלים חמים מאוד, דוגמת מרק, דייסה או תה חם.
2. הימנעו מבישול עם מלח ומהמלחה של מזון. למלח יש נטייה לספוח נוזלים ולהגדיל את כמותם בגוף, מה שעלול להכביד על המערכת ולהעלות את לחץ הדם.
3. הימנעו מאכילת ארוחה אחת או שתיים ענקיות ביום. העדיפו לחלק את תצרוכת המזון היומית שלכם לשש ארוחות קטנות ומאוזנות.
4. שתו הרבה מים. עם זאת, השתדלו לא לצרוך נוזלים בבת אחת, אלא קחו "שלוקים" קטנים.
5. הימנעו משתיית משקאות המכילים כמות גדולה של קפאין, דוגמת קפה ומשקאות אנרגיה.
6. השתדלו לא להיחשף למצבי לחץ מיותרים. אם נחשפתם לגורם מלחיץ או למצב המכניס אתכם לסטרס ממושך, היכנסו למשטר רגיעה מהיר. הדרך המומלצת ביותר לעשות זאת היא לקחת נשימות עמוקות, המזרימות אנרגיות חיוביות ומרגיעות את הגוף.
7. הקפידו על מנוחה – ודאו שאתם ישנים מספיק בלילה, הימנעו מלרכז מאמצים בפעם אחת, ופזרו פעילויות קשות לכמה חלקים קטנים. מאמץ פתאומי גדול עלול להוביל לקריסה פיזית ונפשית. במקרים כאלו, מומלץ לקחת פסק זמן, אפילו של חמש דקות, למנוחה ולהרפיה של הגוף. שימו לב – גם ויכוח קולני יכול להיות קריטי, לא רק עבודה מאומצת.
8. שמרו על השקט שלכם – כולנו זקוקים לשקט ולהתרגעות. העולם סביבנו מלא גירויים מגוונים ומעייפים כאחד. הקפידו לפחות פעם אחת ביום ליהנות מהשקט שלכם. אחד יכול למצוא את השקט בבילוי נעים על שפת הים ואחר בטיול בשכונה או בפארק. הניתוק חשוב לאיזון הגוף, לא רק מבחינה פיזית אלא גם נפשית, מה שתורם מאוד לאיזון לחץ הדם.
9. התרחקו מאנשים קנאים, קמצנים וכאלו שלא מפרגנים לכם.

תרגיל בפסיכולוגיה: תספרו עד 10

ד"ר נתן מור, מומחה לפסיכולוגיה התנהגותית, קוגניטיבית ורגשית ממליץ: 
איך להפסיק לעשן
שיטות אלטרנטיביות להיפטר מסיגריות: איך, כמה והאם זה בכלל עוזר
"ישנה דרך מעולה, פשוטה ויעילה המסייעת בצורה משמעותית להורדת לחץ הדם - הפחתת משקל עודף", אומר ד"ר מור. "החדשות הטובות ביותר הן שכדי לראות את ההשפעות אין צורך בהפחתת משקל דרמטית. אם תפחיתו עשרה אחוזים בלבד מהמשקל שהוספתם מגיל 18, לדוגמה שני קילוגרם אם עליתם 20 קילוגרם במשקל, תוכלו להפחית עד חמש שנים מגילכם. הפחתת משקל כזאת עשויה להפחית בדרך כלל שבעה מ"ג כספית מלחץ הדם הסיסטולי (המספר הגבוה) ו-4 מ"ג כספית מלחץ הדם הדיאסטולי (המספר הנמוך), ועשויה להפחית יותר משנתיים מהגיל האמיתי".
לצד זאת ממליץ מור על תרגיל להקלה מהירה ולהפחתת לחץ הדם: דמיינו את תפקודו של הלב כסצנה מסרט נע מהיר. תוך כדי כך, העריכו את עוצמת הפעימה מאחת עד 10. כעת, הניחו את יד ימין על הלב, נשמו עמוק, החזיקו את האוויר, הוציאו חצי נשימה, ואז הוציאו את כל האוויר. סגרו את העיניים למשך כמה שניות, פתחו אותן באיטיות, הפנו את העיניים לצד ימין למטה (ללא הזזת הראש) והמתינו שניות ספורות.
הפנו את העיניים לצד שמאל למטה (ללא הזזת הראש), ולאחר מכן סובבו את העיניים בסיבוב של 360 מעלות לכיוון אחד ואז לכיוון השני. זמזמו מנגינה של שיר במשך חמש שניות, ספרו במהירות מאחת עד חמש וזמזמו שוב במשך חמש שניות את אותו שיר. נשמו עמוק ושחררו את האוויר פעמיים. כעת העריכו שוב את רמת הפעימות מאחת עד 10, חשבו על הלב כמו סצנה מסרט נע איטי. חזרו על סדרת פעולות אלה עד שרמת המהירות תרד לשביעות רצונכם.

2 comments:

  1. השיטות הללו מאוד מעניינות ועוזרות

    השבמחק
  2. חשוב מאוד לעשות בדיקת הולטר כל כמה זמן ולבדוק שהמצב תקין סכנה להתקפי לב קיימת כל הזמן

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...